Pomiar badania funkcji wrażliwości na kontrast jest szeroko stosowany w Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych (między innymi przy badaniu pilotów i kierowców). Pomaga on we wczesnym wykryciu schorzeń, które są we wczesnym stadium zaawansowania tj. cukrzyca stwardnienie rozsiane, katarakta czy zmiany na siatkówce. Badanie trwa 10 minut, jest bezbolesne i nie wymaga umiejętności czytania (wprzypadku dzieci) przypomina badanie okulistyczne (odczytujemy znaki z tablicy).
(Visual Function Test) wg Pelli-Robson. Jest to czuły test wykrywający zaburzenia funkcji wzroku pacjenta. Polega na czytaniu zestawów liter z trzech tablic o różnym kontraście z tłem: 100%, 2.5% oraz 1.25% nasycenia.
Zadaniem pacjenta jest czytanie kolejnych zestawów trzech liter, ustawionych w rzędy, od góry do dołu stojąc w dobrze oświetlonym pomieszczeniu 2 metry od tablicy. Możliwe jest używanie okularów lub soczewek korekcyjnych, z których pacjent korzysta na co dzień. Test trwa do momentu, gdy pacjent nie jest w stanie odczytać całego zestawu (trzech kolejnych liter wrzędzie). Ilość rozpoznanych liter w każdym rzędzie jest zliczana, a następnie wyniki są sumowane dla każdej tablicy. Test ten jest bardzo dobrym narzędziem pozwalającym ocenić zaburzenia wzrokowe, zwłaszcza u pacjentów z normalnym widzeniem w oparciu o test Snellena. Bardzo istotną z punktu widzenia badań klinicznych jest ocena zaburzeń funkcji poznawczych np. w przebiegu stwardnienia rozsianego.